Wilgoć w domu – jak ją zwalczyć?

 

Wilgoć w mieszkania może być groźna nie tylko dla samej konstrukcji budynku, lecz również dla zdrowia domowników. Najlepiej więc walczyć z nią, gdy jedynie zauważymy pierwsze symptomy jej istnienia. Zobaczmy sprawdzone sposoby, z których można korzystać!
Grzyb na ścianie – jak sobie z nim poradzić?
Jeżeli wysoka wilgotność powietrza będzie się utrzymywać przez długi okres czasu, ma możliwość to skutkować powstaniem grzyba na ścianie. Choć jego usunięcie nie powinno się do zwykłych, nie jest natomiast niemożliwe. Najlepiej zabrać się do tego, gdy ślady są jeszcze niezbyt duże – wtedy wystarczy je tylko zeskrobać, a na ścianę nanieść preparat przeciwgrzybiczny. Jeśli jednak nalot wżarł się już w tynk i zajął dość znaczny teren, konieczne jest skucie tynku i dokładne oczyszczenie zajętej nim powierzchni – dopiero później można na nowo wykończyć ścianę.
Warto być świadomym także o tym, że dużo lepiej przedtem zapobiegać powstawaniu grzyba niż później walczyć z jego usuwaniem. Pomoże nam w tym chociażby regularne wietrzenie lokalu mieszkalnego czy sprawdzenie poprawności funkcjonowania kratek wentylacyjnych. Wilgoć pojawia się również w większości sytuacji wokół drzwi i okien – warto je zatem profilaktycznie uszczelnić.
Osuszacze powietrza – kiedy po nie sięgnąć?
Jeśli zauważymy, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, postarajmy się ją obniżyć, zanim stanie się to problemem. Pomoże nam w tym zastosowanie osuszacza powietrza. Urządzenie zasysa powietrze i schładza je w taki sposób, ażeby wykropliła się woda – później wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Woda jest zbierana w specjalnym pojemniku wewnątrz urządzenia – wystarczy ją tylko regularnie wylewać, by cieszyć się niższą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na swoją wydajność, osuszacze są polecane raczej do większych wnętrz, choć wszystko zależy niewątpliwie od właściwości technicznych konkretnego modelu.
Elektryczny pochłaniacz wilgoci- idealny w mniejszych wnętrzach
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, osuszacze powietrza doskonale sprawdzają się w przypadku pomieszczeń o różnym metrażu. Co jednakże zrobić w wypadku, gdy chcemy pozbyć się wilgoci na mniejszym obszarze, np. w niewielkich pomieszczeniach albo wręcz w szafkach? Wystarczy sięgnąć po elektryczny pochłaniacz wilgoci. Urządzenie to cechuje się mniejszą wydajnością, dlatego świetnie sprawdzi się w ograniczonej przestrzeni – nie zużyje zbyt dużo energii elektrycznej, a jednocześnie dobrze spełni swoją funkcję.

Wilgoć w lokalu mieszkalnego może być groźna nie tylko dla samej konstrukcji budynku, lecz również dla zdrowia domowników. Najlepiej więc walczyć z nią, gdy jedynie zauważymy pierwsze symptomy jej istnienia. Zobaczmy sprawdzone sposoby, z których można skorzystać!

 

Grzyb na ścianie – jak sobie z nim poradzić?

 

Jeśli wysoka wilgotność powietrza będzie się utrzymywać poprzez długi okres czasu, ma możliwość to skutkować powstaniem grzyba na ścianie. Choć jego usunięcie nie należy do prostych, nie jest jednak niemożliwe. Najlepiej zabrać się do tego, gdy ślady są jeszcze niezbyt duże – wtedy wystarczy je tylko zeskrobać, a na ścianę nanieść preparat przeciwgrzybiczny. Jeżeli natomiast nalot wżarł się już w tynk i zajął spory grunt, konieczne jest skucie tynku i dokładne oczyszczenie zajętej nim powierzchni – dopiero później można na nowo wykończyć ścianę.

 

Warto być świadomym też o tym, że lepiej wcześniej zapobiegać powstawaniu grzyba niż w przyszłości walczyć z jego usuwaniem. Pomoże nam w tym chociażby regularne wietrzenie lokalu mieszkalnego czy sprawdzenie poprawności działania kratek wentylacyjnych. Wilgoć pojawia się również w większości przypadków wokół drzwi i okien – warto je zatem profilaktycznie uszczelnić.

 

Osuszacze powietrza – kiedy po nie sięgnąć?

Jeśli zauważymy, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, postarajmy się ją obniżyć, zanim stanie się to problemem. Pomoże nam w tym użycie osuszacza powietrza. Urządzenie zasysa powietrze i schładza je w taki sposób, ażeby wykropliła się woda – później wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Woda jest zbierana w specjalnym pojemniku wewnątrz urządzenia – wystarczy ją tylko regularnie wylewać, by cieszyć się niższą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na swoją wydajność, osuszacze są polecane raczej do większych wnętrz, choć wszystko zależy oczywiście od właściwości technicznych konkretnego modelu.

 

Elektryczny pochłaniacz wilgoci- idealny w mniejszych wnętrzach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, osuszacze powietrza doskonale sprawdzają się w przypadku pomieszczeń o różnym metrażu. Co natomiast zrobić w wypadku, gdy chcemy pozbyć się wilgoci na mniejszym obszarze, np. w niewielkich pomieszczeniach albo nawet w szafkach? Wystarczy sięgnąć po elektryczny pochłaniacz wilgoci. Urządzenie to cechuje się mniejszą wydajnością, dlatego świetnie sprawdzi się w ograniczonej przestrzeni – nie zużyje zbyt dużo energii elektrycznej, a jednocześnie dobrze spełni swoją funkcję.

 

Dodaj komentarz