Różnicówka wybija – jakie mogą być przyczyny?

Zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego może być spowodowane różnymi awariami. W zdecydowanej większości przypadków jednakże można bardzo szybko zlokalizować uszkodzenie. Nie ma co panikować, powinno się tylko adekwatnie postępować – krok po kroku. W ten metodę możemy sami uruchomić pozostałą część instalacji, albo dosłownie zlokalizować uszkodzone urządzenie (przykładowo. odkurzacz, przedłużacz itd.)

Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. W ochronie przeciwporażeniowej stanowi on element ochrony uzupełniającej i zalecane jest jego stosowanie we wszystkich nowych instalacjach elektrycznych. Głównie nie powinnaś unikać jego stosowania ze względu na możliwość zadziałania – piszę o tym ponieważ z takimi opiniami spotkałem się bardzo wiele razy. O ile wyłącznik różnicowoprądowy zadziałał, to oznacza że w instalacji jest uszkodzenie (lub coś jest niewłaściwie połączone, np. jakiś odbiornik, przedłużacz). Dzięki temu możemy uniknąć porażenia lub zapobiec pożarowi.

UWAGA: Jeżeli już nie jesteś elektrykiem, nie posiadasz uprawnień do pracy przy instalacjach elektrycznych – nie wolno Ci wykonywać żadnych prac poza załączaniem/wyłączaniem zabezpieczeń ani odłączeniem/podłączaniem urządzeń do gniazdek. Wszelkie pozostałe prace może wykonywać jedynie wykwalifikowany elektryk.

Co robić jeżeli ,różnicówka wybija”?

  1. Wyłącz wszelkie zabezpieczenia i załącz RCD

W ten metodę eliminujemy uszkodzenia na przewodach neutralnych. Jeżeli już udało się załączyć różnicówkę, przejdź do kroku 2.

Jeśli nie udało się załączyć różnicówki:

  • Rozkręć rozdzielnię i odkręć wszystkie przewody neutralne od odbiorników
  • Załącz różnicówkę – jeśli się udało tzn. że uszkodzenie jest po stronie odbiorników – czytaj punkt kolejny. Jeżeli już się nie udało tzn. że uszkodzony jest wyłącznik lub połączenia pomiędzy nim a wyłącznikami nadprądowymi.
  • Jeżeli już udało się załączyć RCD – podłączaj kolejno przewody neutralne. Ten przewód przy którym RCD zadziała jest na obwodzie z uszkodzeniem. Zlokalizuj co to za obwód (gniazda? oświetlenie?). Przejdź do punktu 3 albo 4.

 

  • 2. Załączaj po kolei właściwie każde zabezpieczenie. To zabezpieczenie przy którym RCD zadziała oznacza uszkodzony obwód. Załącz pozostałe w celu sprawdzenia czy tylko na tym obwodzie jest uszkodzenie. Następnie zlokalizuj co to za obwód – czy są to jakieś gniazda? Może oświetlenie?
  • 3.Jeśli jest to obwód gniazd – odłącz wszystko co jest do nich podłączone i załącz zabezpieczenie. Jeżeli już RCD nie zadziałał, tzn. że uszkodzone jest któreś z urządzeń. W sytuacji jeżeli wciąż nie można załączyć RCD – krok 5
  • 4. O ile jest to obwód oświetlenia – uszkodzona może być lampa. Spróbuj wyłączyć łącznikami wszelkie lampy i załączyć RCD. Jeżeli już się udało, to załączaj kolejno łączniki (ten przy którym zadziała RCD, oznacza uszkodzony obwód). Teraz powinniśmy rozebrać lampę, odłączyć i próbować załączyć zasilanie. W momencie kiedy Inni ludzie się uda – brawo, znalazłeś uszkodzoną oprawę. Jeżeli cały czas nie można załączyć RCD – krok 5. Ma możliwość się zdarzyć tak, że wyłączenie wszystkich lamp łącznikami nie pomaga i nie możesz załączyć RCD. Wtedy powinieneś rozebrać każdą oprawę po kolei, odłączać i próbować załączyć zasilanie.
  • 5. Uszkodzenie wewnątrz instalacji – rozbierz każdą z puszek i sprawdź czy wszystko jest ok, tzn. czy nie upalił się żaden styk lub przewód, czy żadne z połączeń nie jest luźne. Jeżeli nadal jest problem z załączeniem RCD, uszkodzony ma możliwość być przewód. Odłączaj w puszkach przewody idąc od końca obwodu i próbuj załączyć zasilanie. W ten sposób zlokalizujesz uszkodzony odcinek.

Dodaj komentarz